Jak przedłużyć żywotność irygatora?

06.06.2019
Jak przedłużyć żywotność irygatora?

Przy korzystaniu z irygatora należy pamiętać o tym, że każdy płyn, inny niż woda, zawiera w sobie rozpuszczone różne substancje. Wcześniej czy później, w zależności od poziomu skoncentrowania płynu, rozpuszczone substancje zaczną osiadać na wewnętrznych mechanizmach (pompie, pokrętle regulującym) lub w wewnętrznych kanałach łączących (przewodach lub nasadkach) irygatora.

Osady z soli i zanieczyszczenia w rezultacie doprowadzą do zmiany parametrów pracy urządzenia (obniżą ciśnienie i wydajność pompy) lub doprowadzą do jego uszkodzenia.

UŻYWANIE PŁYNÓW ZAWIERAJĄCYCH ALKOHOL, PŁYNÓW W POSTACI ZAWIESINY, TŁUSTYCH PŁYNÓW, A TAKŻE INNYCH ŚRODKÓW, KTÓRE NIE SĄ PRZEZNACZONE DO STOSOWANIA W IRYGATORZE, MOŻE DOPROWADZIĆ DO JEGO USZKODZEŃ!

Producent rekomenduje stosowanie tylko czystej wody, odfiltrowanej z kranu lub mineralnej, bez dodatku roztworów, ekstraktów i eliksirów. Wówczas irygator posłuży znacznie dłużej, nawet przy częstym użytkowaniu, nie będzie także konieczne dodatkowe oczyszczanie ani przemywanie.

Jednakże, jeżeli stosowanie specjalnych roztworów jest nieuniknione, na przykład przy zaleceniach lekarza, dla przedłużenia żywotności irygatorów AQUAJET LD-A8, zalecamy aby pamiętać o kilku podstawowych krokach.

1. PRZEMYWANIE PO UŻYCIU ROZTWORU

Każdorazowo po użyciu roztworu należy:

 • napełnić zbiornik czystą wodą
 • wypompować całkowicie płyn poprzez włączenie irygatora
 • przemyć zbiornik wodą.

2. DOKŁADNE CZYSZCZENIE (CO MIESIĄC)

Okresowo, jednakże nie rzadziej niż co miesiąc, przy użytkowaniu specjalnych roztworów lub wody z kranu z dużą twardością, rekomenduje się przeprowadzić czyszczenie mechanizmów wewnętrznych.

 • Przygotowanie roztworu do czyszczenia: 1 łyżka octu na 500ml. wody. Nie należy używać tego roztworu do płukania jamy ustnej!
 • Przygotowany roztwór wlewamy do zbiornika
 • Włączamy irygator aż do wypompowania zawartości zbiornika do zlewu (dowolną objętość płynu)
 • Można zastosować mniejszą ilość płynu, jeżeli rączkę irygatora umieścimy w zbiorniku, tworząc zamknięty obieg. Wówczas czyszczenie powinno trwać około 40 sekund. Nie należy używać urządzenia bez przerwy dłużej niż jest to wskazane w instrukcji obsługi, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia irygatora.
 • Przemywamy zbiornik przygotowanym wcześniej roztworem octu z pomocą gąbki, a następnie opłukujemy czystą wodą.

3. CZYSZCZENIE ZAWORU I RĄCZKI

Okresowo, jednak nie rzadziej niż co miesiąc, zalecane jest przemywać zawór znajdujący się w zbiorniku. W tym celu:

 • małym palcem naciskamy na zawór od spodu zbiornika
 • drugą ręką wyciągamy miękki biały zawór
 • przemywamy go roztworem octu (jedna łyżka na 500ml. wody)
 • wycieramy ręcznikiem papierowym i umieszczamy w zbiorniku (od środka zbiornika, węższą stronę kierując w dół). Po umieszczeniu zaworu w zbiorniku, powinien on swobodnie przemieszczać się w górę i dół, ale nie wypadać z otworu.
  Aby uniknąć zgubienia się zaworu, nie należy przechowywać go ani zostawiać do osuszenia poza zbiornikiem.
 • Umieszczamy rączkę irygatora i nakładki w roztworze octu. Wyciągamy po około 10 minutach i przemywamy czystą wodą.

4. CZYSZCZENIE POJEMNIKA NA KOŃCÓWKI

W przypadku modelu LD-A8 irygatora AQUAJET zalecamy regularnie przemywać pojemnik służący do przechowywania końcówek, używając w tym celu płyn do mycia naczyń. Pojemnik można też umyć w zmywarce. Dbanie o czystość pojemnika pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii.

5. WYMIANA NASADKI (CO PÓŁ ROKU)

Należy zwrócić uwagę na zakończenie nasadki do irygatora – w nowej nasadce będzie ono miało regularny, zaokrąglony kształt. W zależności od twardości wody, częstotliwości i sposobu użytkowania nasadki, jej końcówka zaczyna z czasem tracić swój regularny kształt – może się deformować lub zbierać się w tym miejscu osad. Przestaje ona wówczas prawidłowo kształtować strumień wody. Z tego powodu producent zaleca wymieniać nasadkę na nową co pół roku.


Powrót do listy artykułów